Dzisiaj jest 30 września, więc obchodzimy dzień chłopaka. Lecz tłumaczom bliższe jest  inne święto: Międzynarodowy Dzień Tłumacza, przypadający na 30 września na pamiątkę Świętego Hieronima, wczesnośredniowiecznego tłumacza Biblii (tak zwane Hieronimki).Tegoroczne obchody są szczególne, bo 22 maja tego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego A/71/L.68 podkreśliło rolę,  jaką zawodowi tłumacze odgrywają w porozumieniu między narodami – co jest wspólnym celem ONZ, UNESCO i organizacji zawodowych tłumaczy.

 

Skoro o nich mowa, największe Stowarzyszenie Organizacji tłumaczeniowych: International Federation of Translators – pisze o tym doniosłym i wreszcie oficjalnie obchodzonym święcie w dokumencie : http://www.fit-ift.org/itd-adopted/ Czytamy tam między innymi że:  rezolucja nosi również i podkreśla znaczenie i niezastąpienie profesjonalnego tłumaczenia w międzynarodowych ludzkich staraniach. Zwraca uwagę na zasadnicze zapotrzebowanie na szkolenia następnych generacji profesjonalnych tłumaczy, tłumaczy ustnych i terminologów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, ponieważ międzynarodowa interakcja, współpraca i współpraca wzrastają.

Czy tłumacze w Polsce obchodzą Międzynarodowy Dzień Tłumacza?

A co piszą nasze strony Biur tłumaczeń i zaprzyjaźnionych polskich tłumaczy języków obcych? Czy filolodzy zauważyli, że dziś mają święto i pomimo soboty która zwykle, spędzana jest na translacji,  będą obchodzić Hieronimki? Czy raczej jest to kolejny dzień wytężonej pracy przy przekładach pisemnych i ustnych ,aby w dzisiejszym niełatwym świecie zarobić na chleb przekładami języków obcych?

Poznański tłumaczeniowy blog prowadzony na blog.org.pl zamieścił wpis z życzeniami dla tłumaczy z okazji jaką jest Międzynarodowy Dzień tłumacza. Uczyniłto już wczoraj na stronie :  Międzynarodowy Dzień Tłumacza już jutro  Cieszymy się  z Wami! Dzięki za życzenia!

Blog tłumaczenia-szczecin.pl – obchodzi Hieronimki, wpis o Międzynarodowym Dniu Tłumacza zamieścił dzisiaj rano: Międzynarodowy Dzień tłumacza jest dziś

TEPIS jako stowarzyszony z FIT IFT informuje na swojej stronie o dzisiejszym święcie. Na Facebooku też znajdziecie życzenia, a ja osobiście odebrałem je mailem od producenta oprogramowania CAT Atril.